A szamarak szne
A szamr bre nem teljesen olyan, mint a lovak. Vastagabb s tmrebb, a patk szne palaszrke vagy sttszrke. Foltos egyedek ritkk. A hosszszrk (stk, srny) ltalban rvid s felll (,br nha tallkozhatunk hosszabb, nyakra borul akr arasznyi srnnyel is). A farokrpa fels rszt a lovaktl eltren fedszr bortja, azaz csak a farkuk lentebbi rszn figyelhetnk meg hosszabb szrszlakat.
A szamarakra jellemz az gynevezett fecskehas. Ez azt jelenti,hogy az llat hasa vilgosabb szn, mint a hta. (Ez a jelensg megfigyelhet egyes primitv lfajtnl is, mint a tarpn izlandi, exmoore … stb. ). Rszben emiatt mondhat el a szamarakrl, hogy „vad” szneik vannak, br megfigyelheten egyszn sznvltozatok is (pl.: izabella).
A barna szn szamarak fedszre barna, rtes rnyalat. rnyalatai az egszen vilgos barntl a stt, majdnem fekete sttbarnig nagyon sok rnyalatot mutatnak. Ez a szn azonban nem azonos a lovak pej sznvel! Itt ugyanis nincsenek olyan hatrozott fekete hosszszrk(lbvgek, srny, stb.), mint a lovaknl.
A fekete sznvltozat szintn gyakori szn s itt is tbb vltozatrl beszlhetnk. A kkes s a barns rnyalatok mellett megfigyalhetnk brsonyos fny fekett is, s lteik az gynevezett nyri fekete is, amikor a ht s az oldalak fekete sznek, mg a haskorc s a hnaljak barns sznek. Ha a fekete egyedeknek fecskehasa van, fecskesznnek mondjuk egyszeren.
A fak szn sem azonos a lovak fak sznvel, hiszen itt nem szksgsze a lbvgek fekete szne. Ezekre a szamarakra mondjk gyakran, hogy szrkk, mivel hamuszrke a fedszrk.
A szrke szn hasonlt a lovak szrke sznre, hiszen itt is a korral kialakul szlsrl beszlnk. Ez az szls mr egsz fiatalon elkezddhet, s fggetlenl rkldik a szamarak szntl.
Egyiptomban s az Arab-flszigeten kedvelik az gynevezett muskat (vagy mascat) szn szamarakat. Ezeknek az llatoknak palaszrke a bre, szrk szne leginkbb a daruszrkre emlkeztet. Az llat egsz testn a hasalji szrhez hasonl rnyalat szr tallhat. Ezek a szrk nem szlsi folyamat sorn vltak fehrr, hanem a csikk mr eleve szrke sznnel szletnek, s mr csikkorban elkezdenek vilgosodni, tovbb a szr blszvetben megtallhat az eumelanin (a szrsznt ad vegylet, ami az szl llatok szrben nincs).
Izabella szn csacsik is szlethetnek, ltszlag vratlanul. Ezeknek az llatoknak vilgos, tompafny, srgsfehr a szrk, szemk kk (gynevezett cskaszem), brk rzsaszn. Ez a szn taln megfelel a lovaknl tallhat ftyolfaknak (angol: perlino).
Szlethetnek albn egyedek is ekkor a szeme rzsaszn (a szr srgsfehr, a br rzsaszn).
A hagyomnyos szamrtenyszt rgikban nem tallkozhatunk foltos egyedekkel s nagyon ritkk a jegyes szamarak is. Irorszgban s USA-ban azonban egyre terjednek a jegyes s foltos llatok.
Szamaraknl -csakgy, mint egyes primitv jegyeket mutat lovaknl (pl.: hucul)- tallkozhatunk szjjalt httal, vllkereszttel s zebroid cskoltsggal. A szjjalt ht azt jelenti, hogy az llat tarkjtl kiindulva a htn vgigfut egy fekete, vagy barna csk. A vllkereszt a lapockkmagassgban oldalra lefut sttebb cskot jelent, mg a zebroid lb a zebra lbra emlkeztet harntcskokat jelent a szamr alkarjn.
Rigszjnak nevezzk azt a jelensget, amikor a l szja krl a hasi szrvel megegyez szn fehr terletet tallunk (az angol ezt korpsnak mondja). Vilgos szn lehet tovbb a szem krli tjk is, ez az okula. Ezek a jegyek a fak egyedeken gyakran nem fehresek, hanem ppen feketk, vagy palaszrkk.
Ezek a jegyen meglehetsen gyakorinak szmtanak a szamarak kztt.
felhasznlt irodalom: Mihk et. al.: L s szamr, 2001
rta: rixa |